A fürdőszoba 1.
On 2019.06.04. by DeaLunaePárás lebegés, illatos-habos álom, a fürdőkádból felcsapó gőz forró érintése. A kádban fekszünk, a külvilág pedig távol, a gondok elpárologtak a gőzös-mentás-virágillatú megtisztulás során. Mint egy rituálé.
Ezt jelenti napjainkban a fürdőszoba. Nem csak a robotikus rutin, reggeli fogmosás kényszeredett helye, hanem a pihentető ellazulás, forró fürdők birodalma.
Berendezése egyre nagyobb figyelmet kap, a kényelem és a praktikum mellett megjelenik a stílus igénye is. Gyönyörű majolika csempék, fényes kerámialapok, réz csaptelepek vagy épp játékosan szögletes, térben álló kádak formájában köszön vissza a szépség és a hedonista kényelem igényének beteljesülése.
A fürdőszoba, legyen az egy porcelánkádas toszkán álom, vagy színes pancsoló gyereksziget, fontos szerepet tölt be otthonunkban, és életünkben.
A tér- hogyan rendezzük be fürdőszobánkat
Törvényes szabályozás
Azt gondolnánk, hogy fürdőszobánk berendezésének nincsen semmiféle különleges szabálya, csak a fantáziánk szabhat határt. Azonban ez nem pontosan így van. Az 1997 után épült épületekre már érvényes a 253/1997-es kormányrendelet.
Persze ez a rendelet nem csak a fürdőszoba kialakítását szabályozza, és magáncélú lakásátalakításkor nagy eséllyel senki nem ellenőrzi ezeket a feltételeket, ha csak nem bízunk meg bölcsen szakembert erre a célra. Azonban otthonunk értékesítésekor, vagy esetleges balesetek bekövetkezésekor már itt van ez a jogszabály, amelyet hivatkozási alapként elő lehet venni. Ezért érdemes átböngészni, mielőtt nagyobb lakásátalakításba kezdünk. Vagy ami még jobb, egyeztessünk szakemberrel,-belsőépítésszel, építésszel– mielőtt belevágunk a nagy átalakításba.
A rendelet néhány tétele a fürdőszobát is érinti. Egyrészt nem nyílhat élelmiszer feldolgozására használt helyiségből, amennyiben a toalettet is ott helyeztük el. Továbbá biztosítani kell a természetes szellőzést, de ha nincs erre lehetőség, akkor mesterségesen kell szellőztetni, méghozzá
el nem zárható grativációs vészszellőző-nyílással. A belmagasságnak pedig el kell érnie a 220 cm-t. Kitétel, hogy a fürdőszoba és az illemhely is könnyen tisztítható, jól fertőtleníhető helyiség legyen. Persze ezek a feltételek egy élhető fürdőszoba kialakításának alaptézisei, ezért a legtöbbünk számára magától értetődőek.
Térrendezés
A fürdőszoba kialakításának nincsenek különösebb ergonómiai szabályok, mint a konyha esetében. A legtöbb esetben a vízkiállások és a helyiség mérete és formája, sajátosságai keretezik lehetőségeinket, és kényszerítenek kreatív megoldások alkalmazására.
Manapság a fürdőszoba olyan funkcióeltolódáson ment keresztül, mely a térre is kihat. A szimpla tisztálkodóhelyiség szerepe ugyanis kiegészült a relaxálás, kényelem és pihenés funkciójával. Az észak-európai fürdőkultúra térnyerésével világszerte eltolódott a modern fürdőszobák szerepe ebbe az ígéretes irányba.
Ennek köszönhetően a fürdőszoba egyre inkább hasonlít egy lakószobára, a többfunkciós helyiség nagy és tágas, sokszor már a burkolatok sem tükrözik egyértelműen a vizes helyiség karakterét.
Mivel az egyterű otthonok, a funkciók összeérése is egyre népszerűbb trend, melyet talán az indusztriális vagy loft stílus aktuális uralkodása ihlet, így ebből az irányból is érte hatás a fürdőszobák elhelyezését, térbeli kialakítását. Néhány extravagáns kialakítású élettérben szinte teljesen összefolyik a gardróbbal, esetleg a hálószobával.
Tehát nem csak nagy házakban, hanem akár lakásokban is bátran nyúlnak ilyen jellegű megoldásokhoz. Legyen az a terek összefolyása, vagy csak egy kis szobaszerű hatás megteremtése a fürdőszobában.
Azonban legtöbbször készenkapott térben kell gondolkodnunk, és persze sokan nem szeretnének engedni a fürdőszoba klasszikus szerepéből, annak intimitásából. Bár ebben az esetben is feldobhatjuk fürdőszobánkat térben álló lábas káddal, esetleg egy kis paddal, de a fürdőszobabútor megjelenésével is elérhetjük a szoba-szerű hatást. Az azonban tény, hogy az ilyen fürdőszoba csak akkor valósítható meg, ha nagy hely áll rendelkezésünkre.
Kis fürdőszoba
Szerencsére ha szűkebb helyiségben kell kialakítani egy funkcionális, mégis kényelmes fürdőszobát, akkor is vannak lehetőségeink. A kádak, zuhanyfülkék, de még a mosdómedencék esetében is különösen ügyelnek gyártók a helytakarékosság lehetőségére. Az aszimmetrikus változatok speciálisabb helyekre, sarkokba is beépíthetőek.
A fürdőkád kombinálható a zuhanyzóval, ehhez csak váltó csaptelepre és zuhanypanelre lesz szükség, és egy ízléses kádparavánra.
Ha kicsi fürdőszobával rendelkezünk, sajnos le kell mondani a térben álló kádról és a most nagyon divatosnak számító, pulton álló mosdó sem kényelmes. Szerencsére a pultba vagy mosdószekrénybe süllyesztett mosdó is igen esztétikus tud lenni, és minden stílusban találhatunk ilyet. A falba épített csaptelepek is hasznosak lehetnek.
Érdemes minél több helyet kialakítani tárolásra. Épített zuhany külső oldalába polcokat süllyeszthetünk, de a fal mentén lévő szabad helyeket is akár beépített szekrényekkel használhatjuk fel. Ha a fürdőszoba stílusához passzol, akkor a lebegő bútorok segítségével tágíthatjuk a teret.
Optikai szempontból pedig a világos és natúr színű csempék, sok tükör és beépített világítás segíthet rajtunk. Az utóbbi években a nagy burkolólapok is divatbajöttek, és a kis fürdőszobát térben nagyítja a nagyméretű csempe, a nagy egybefüggő felület miatt. Nyugodtan lehet nagy csempét választani a kis fürdőszobába is.
A burkolat- fürdőszoba csempe
A fürdőszobadivatot uraló szoba-szerű megjelenés miatt már nem minden vizes helyiség alfája és omegája a csempe. Sokszor csak a legszükségesebb helyekre kerül fel, és a merészebbek sokszor akár a falra is, de a padlóra mindenképpen vízálló vinyl burkolatot választanak.
De az új trendek miatt az anyagmintás csempe is nagyon divatos, akár nádat vagy fát utánzó hidegburkolat formájában igyekezve megjeleníteni a klasszikus spa hangulatot az ellazulás helyszínének szánt fürdőszobában. Az eleganciát pedig a márvány-hatású csempével közvetíthetjük.
A már említett loft-láz miatt a betonburkolat is egyre elterjedtebb a fürdőszobákban (is).
Ha mégis csempét választunk, akkor napjainkban igazán könnyű megtalálni az általunk választott stílushoz illő formát, anyagot és mintát- vagy éppen elveszni a kínálat kavalkádjában. Nagy divat a metrócsempe, hiszen a letisztultság, négyzetes formák és magasfényű megjelenés minden területen hívószónak számít napjainkban. A letisztult formák és színek legnagyobb előnye azonban a kombinálhatóság.
A keleties hatású majolika csempe mindenféle színben elérhető. Nem csak a fürdőszobákban, de a konyhákban is elterjedt ez a rusztikus hatású burkolat, mely azonban modern bútorok mellett is jól mutathat, vagy akár dekorcsempeként is használhatjuk. A mozaikcsempével is hasonló a helyzet, akár dekorként, akár csak egy teljes falat, beépített kádat vagy zuhanyfülkét burkolva is nagyon mutatós, főleg ha élénk színű- a kevesebb néha több, kontrasztteremtéssel frissebb és extravagánsabb hatást érhetünk el.
A térhatású csempék csak most robbantak be a kínálatba, sokszor geometrikus formákban választhatóak, és egyszerű színekben juthatunk hozzájuk. Nem véletlenül, hiszen a kívánt hatáshoz mértékletesség, a giccs elkerülése szükséges.
Manapság már nem csak minta, de méret és forma tekintetében is rég túlléptünk az egyszerű fürdőszoba burkolatok komfortzónáján. Nagy divat például a nyolcszögletű vagy esetleg a halpikkely alakú csempe. Ha a padlóra fa hatásút választunk, az már nem klasszikus 15 x 15 cm-es méretben, hanem a falapokhoz hasonló hosszúkás kialakításban találunk rájuk. Egyébként is növekedtek a csempeméretek, minél nagyobb összefüggő burkolatról van szó, annál elegánsabbnak és divatosabbnak számít manapság.
A csempék színében a fehér és a fekete, valamint a bézs meleg árnyalatai, és a klasszikus, vízre asszociáló kék számít divatosnak, de azért is lehet jó választás az utóbbi színek bármelyike, mert mind a négy klasszikus és időtálló, trendektől függetlenül is elegáns színnek számít ezen a területen. Bár a feketével, mely ismét a kontrasztos minimal és a modern lakberendezés hatása, óvatosan kell bánnunk.
A fürdőszoba berendezése a tér megtervezésénél kezdődik, de korántsem ér véget a burkolatok kiválasztásával. Folytatás a következő bejegyzésben.
fotók: unsplash, pexels, pixabay
Legutóbbi bejegyzések
Legutóbbi hozzászólások
- Mádi Hajnalka - Az eklektikus stílus a lakberendezésben
- Mádi Hajnalka - Sorozat-lakások 1. Big-Bang Theory
- Mádi Hajnalka - Az indusztriális azaz loft lakberendezési stílus
Archívum
Kategóriák
- Helyiségek (4)
- fürdőszoba (2)
- konyha (2)
- Lakberendezési stílusok (15)
- Mozi (3)
- Sorozat-lakások (8)
- HIMYM (1)
- Színek és anyagok (1)
Vélemény, hozzászólás?