Az indusztriális azaz loft lakberendezési stílus
On 2018.11.25. by DeaLunaeKit ne ragadna magával a New-Yorki művészlakások életérzése? A stílusosság, a szabályokkal szembemenő szabadság és a kreativitás tökéletes megtestesülése, az ízig-vérig nagyvárosi ember ízig-vérig nagyvárosi otthona?
Ahol nem számítanak a funkciók, az elvárások és a normák. Az igazi, szabad nagyvárosi ember nem álmodik kényelmes meleg szőnyegről, virágos függönyökről és antik fotelről.
Az igazi nagyvárosi ember bárhol, bármiből otthont teremt magának. A loft lakás lakója az önmagát folyamatosan újragondoló, az örök alkalmazkodó újgenerációs városlakó prototípusa. Akinek a hömpölygő város ritmusára dobban a szíve.
Ő soha nem unatkozik, ő soha nem pihen. Ö az örök vándor, aki minden reggel az izgalmakért és az új kihívásokért kel fel nyegleséget sugalló vakolatlan lakásában. Majd függönytelen, földig érő fémkeretes ablakán keresztül figyeli megállíthatatlan mozgásban létező birodalmát, miközben egy törött fülű bögréből kortyolgatja Coffee Americanoját.
A loft lakások kialakulásának története
New Yorkban az 1950-es évekig a SoHo nem tartozott a keresett városrészek közé. Az eredetileg kisvárosias kerület a 19. század végére vette fel jellegzetes, öntöttvas építészet által meghatározott stílusát.
A gyárak és üzemek városrészére a Manhanttan belsejéből kiszoruló művészek figyeltek fel, mikor új helyet kerestek maguknak, ekkor találtak rá az ipari negyed gyáraira és raktáraira. Ezek a nagy, nyitott terek lehetőséget adtak arra, hogy otthonukban rendezzék be műhelyüket és a galériájukat. Méghozzá eredeti és formabontó módon.
Így indult el NYC SoHo nevű városrésze az ikonikus művésznegyeddé válás útján, a loft/indusztriális stílus pedig innentől vált lassan a városi életérzést megtestesítő lakberendezési stílussá.
Eredeti loft lakás Budapesten?
A klasszikus eredeti loft lakás egy kreatívan átépített gyárépület, raktár, vagy üzemcsarnok. De tágabb értelemben minden olyan épület beleférhet, amely nem lakóépületnek épült, és eredeti funkciójának köszönhetően nagy belső terekkel rendelkezik.
Pont emiatt Budapesten, illetve bármelyik magyar nagyvárosban szűkek a lehetőségek eredeti értelemben vett loft projekt megvalósítására. Ezért szinte elérhetetlenül drágák, és általában nem túl szerencsés az elhelyezkedésük, hiszen külvárosi gyártelepekhez köthetők.
Ipari/loft stílusú lakás kialakítása
Azonban ha annyira tetszik ez a stílus, hogy nem szeretnénk lemondani az általa kínált letisztult környezetről és a SoHo életérzésről, akkor meghatározó filozófiáját és alapvető elemeit átvéve adaptálhatjuk otthonunkba.
A loft egyik meghatározó alapgondolata a hagyományosan elkülönülő terek hiánya. Ugyanis egy new york-i gyárépületben felesleges lett volna különálló, szűk, de nagy belmagasságú területeket leválasztani a rendelkezésre álló nagy és fényes térből.
Ha lakásunk adottságai erre lehetőséget adnak, nyert ügyünk van. Kiváló belső teret biztosíthat egy loft-stílusú otthon megalkotásához egy tipikus belvárosi polgárlakás, feltéve, ha elég nagy az alapterülete.
Ha az alapfeltételek teljesültek, lehet játszani a térrel, és csak a fantázia szabhat határt egyedi otthonunk kialakításának.
Azonban ha nem teljesül minden feltétel, mérlegelnünk kell, hogy az adott térben megéri-e megvalósítani az ipari-stílusú környezetet, mivel ha sok kicsi, szűk térrel rendelkezik az otthonunk, akkor egyrészt nem tudnak jól érvényesülni a stílusjegyek, másrészt könnyen nyomasztóvá tehetik az otthonunkat.
A loft/ipari stílus jellemzői
Az indusztriális stílusnak ugyanis alapvető célja, hogy nevéből adódóan ipari épületekre asszociálnak a burkolatok és kiegészítők anyagai és színei.
A loft stílus fő jellemzői közé tartozik a beton látványos és intenzív felhasználása, ugyanúgy lehet a konyhapultunk alapja, mint a fürdőkádé vagy a zuhanytálcáé, esetleg magáé a padlóé. Van, hogy magát az anyagot nem, de a beton jellemző színét, a szürke különböző árnyalatait veszik át az otthonok.
Anyaga még a fa, a kő és az üveg. Tipikus és kedvelt ismertetőjele a téglaburkolat, bárhol, bármilyen mennyiségben. Térelválasztónak, vagy ajtónak mindenképpen fémkeretes üvegfalat, üveg tolóajtót érdemes választani.
A loft nem a puha plüssfotelek vagy a kényes textilek lakberendezési stílusa, sokkal inkább nyers, letisztult világot próbál közvetíteni.
Fontos, hogy az egyébként elrejteni kívánt csőrendszerek látványos kiegészítői az ipari stílusú otthonoknak, hangsúlyozzuk csak ki ezeket a szerkezeteket.
Bútorok tekintetében is a minimalista, indusztriális hangulatú berendezési tárgyak segítenek hozzá a várt hangulat eléréséhez.
Ezeket azonban néhány elegánsabb és színesebb kiegészítővel, magányos bútordarabbal dobhatjuk fel. Hiszen egyrészt ma divat a stílusok keverése, másrészt egy-egy art deco stílusú darabbal megteremtett kontraszt csak még jobban hangsúlyozza otthonunk ipari jellegét.
Az indusztriális stílus alapvető és tipikus elemeinek ügyes használata egyaránt lehetőséget ad egy hangulatos minimalista loft lakás, de akár egy ipari-hangulatra asszociáló luxuslakás kialakítására is.
Egy kis játék a térrel, egy kis fém és beton, és az általunk teremtett világ kiváló tükre lehet személyiségünknek, az örökké kalandra éhes nyughatatlan városlakónak.
1 comment
Vélemény, hozzászólás? Kilépés a válaszból
Legutóbbi bejegyzések
Legutóbbi hozzászólások
- Mádi Hajnalka - Az eklektikus stílus a lakberendezésben
- Mádi Hajnalka - Sorozat-lakások 1. Big-Bang Theory
- Mádi Hajnalka - Az indusztriális azaz loft lakberendezési stílus
Archívum
Kategóriák
- Helyiségek (4)
- fürdőszoba (2)
- konyha (2)
- Lakberendezési stílusok (15)
- Mozi (3)
- Sorozat-lakások (8)
- HIMYM (1)
- Színek és anyagok (1)
Lenyűgözően jellemezte a loft stílust! Képzeletben máris berendeztem egy ilyen lakást, ahonnan belátni egy egész negyedet, háztetőkkel, vaslépcsőkkel. S partit rendeztem a barátaimnak, egy könyvbemutató apropójából!