Amit a konyháról tudni kell- A konyha berendezése
On 2019.03.26. by DeaLunaeKonyhaberendezés stílusosan? Vajon mennyire számít a praktikum? Mi a fontosabb, a konyhai ergonómia, vagy a konyhabútor trendek? Mekkora kihívás egy kis konyha berendezése? Ebből a bejegyzésből minden kiderül, amit csak a konyháról tudni kell!
A konyha az otthon lelke, szokták mondani. Már az ókori görög és római mitológiában megjelenő, a családi tűzhely őrzőjeként aposztrofált istennők is mutatják a család, és a közös családi tér kapcsolatát. De a magyar népi életben is hasonló jelentéstartalmakat kötöttek a konyhához, megfűszerezve néhány babonával, egy kis spiritualitással.
Mindez nem véletlen, a konyhához kötött népszokások, kulturális minták kiválóan szemléltetik fontosságát. Attól függetlenül, hogy egy rejtett kis zugba, vagy amerikaikonyhás nappaliba helyeztük el, a konyha fontos szerepet tölt be mindennapjainkban.
Mert hiszen van, aki első önálló otthonában csak a mikrós popcorn készítésére használja a konyhát, de a sokadik mirelitpizza után végül mindenki szintetlép. Egy idő után a barátokkal vagy a párunkkal közös főzések ideje is elérkezik. Az első suta próbálkozások után pedig már csak pár lépés a karácsonyi halászlé és a bejgli. – Felnőttünk.
A rongyosra olvasott Hortváth Ilona szakácskönyv és Julia Child tippek után blogok és vlogok tanítanak meg zsonglőr módjára vágni julienne-re a répát, a félig átsült steaket pedig olyan rutinnal készítjük, mint annak idején a mirelitpizzát. Miért? Mert jó főzni, ha van kivel és van kinek. Ezért a konyha az otthon lelke. Egy barátokkal közös borozgatós főzőcskézés, vagy vasárnapi családi ebéd, boldog, maszatos mosolyokkal… Mert hiába a modernizáció, a csoda, csoda marad.
Egy kis konyhai ergonómia
Mi történik, ha végre rendelkezésünkre áll a gyönyörű álomkonyha, a legtökéletesebben harmonizáló falipanel és konyhabútor, mely stílusban egy lakberendezési magazin címlapjára emlékeztet, a szépen beépített lámpákkal, a legmodernebb konyhagépekkel, a konyha, amiről mindig is álmodtunk. El is kezdjük a sütést, főzést, de már az első tojás feltörésekor érezzük, hogy valami nem stimmel. Majd a többi étel készítésekor, ahogy telik az idő, egyre jobban érezzük, hogy nem jó ez így. De mi? Ez a konyha gyönyörű, jól felszerelt, egy megvalósult álom, de nem jó benne főzni. Mi lehet a titok?
A konyhai ergonómia!
A konyhatervezés lelkének tartják a konyhai ergonómiát, az 1940-es évek óta uralja a konyha berendezésének szabályait. Egyszerű oka van, ezzel az elvvel lehet praktikussá és használhatóvá tenni a konyhát. A konyhai ergonómia alapja az “arany háromszög”- “kitchen work triangle”, mely egyszerűen azt jelenti, hogy a főzési folyamat szakaszaihoz alkalmazkodva egy háromszöget alkotva rendezzük el a konyhánkat.
Az előkészítés helye a hűtő, ahonnan, ha van rá lehetőség, egy üres pultra pakolunk ki. De nem is ez a lényeg, hanem a következő fázis, az alapanyag elmosása, a főzővíz engedése: a mosogató, melyet maga a tűzhely követ. Tehát fontos, hogy ezek a helyszínek – a különböző munkafázisok helyei- egy háromszöget alkossanak. A háromszög szárai pedig 1,5-2,5 m közöttiek legyenek. Az így képzet útvonalak pedig átjárhatóak legyenek a főzés során. Így a legpraktikusabb főzni, mert nem teszünk felesleges mozdulatokat, köröket, hiszen elég saját tengelyünk körül megfordulni. Ugye milyen praktikus?
A különböző elrendezésű konyháknál eltérően valósul meg a konyhai aranyháromszög vagy munkaháromszög. A következő ábrák 1-1 konyha elrendezésmód javasolt munkaháromszögét szemlélteti.
Az U-alakú konyha
Az U-alakú konyha kialakítása azoknak ajánlott, akiknek nagy tér áll rendelkezésükre. Persze azért arra is figyelni kell, hogy ne kelljen a konyha két vége között ugrabugrálnunk főzés közben. Miközben mossuk a zöldséget, a tűzhelyen kifut a tej, hatékonyságunk egyenesen arányos sebességünkkel, de a feleslegesen megtett távolság nem szerepel a képletben, pedig kihat a végeredményre.
Fontos, hogy akármilyen nagy helyünk van, nem érdemes eltérni a munkaháromszög szabályaitól, és főszereplőitől. Hiába van grillsütőnk, mikrónk, mosogatógépünk, a hűtő, mosogató és a főzőlap, tűzhely az aranyháromszög alapjai.
Egysoros konyha
Napjainkban az egysoros konyhák reneszánszát éljük. Ennek hátterében az amerikaikonyhás nappalik divatja áll. Nem véletlenül, hiszen így egyszerre válik közösségi térré a konyha és a nappali is, a konyhában tevékenykedőnek sem kell kiszakadni a társaságból A szülő főzés közben rálát a nappalit leromboló nappaliban leckét író gyerekseregre, vagy épp
a polihisztor háziasszony flambírozás közben is ki tudja találni az aktuális activity feladványt.
Az egysoros konyha méreténél fogva nem feltétlenül kényszerít minket a háromszög betartására, itt inkább az a fontos, hogy a munkafolyamatok egymást követve, jobbról balra legyenek elrendezve.
De ha konyhaszigettel egészítjük ki a konyhánkat -valamennyire lezárva azt, a térérzetre gyakorolt különösebb negatív hatás nélkül- akkor azt is elérjük, hogy munka közben ne legyünk folyamatosan háttal a helyiségnek. Ebben az esetben szokás a háromszög valamelyik elemét elhelyezni a konyhaszigeten, de ez sem feltétlenül kötelező, hiszen a feldolgozásra lehetőséget adó előkészítőpultként is kiválóan funkcionál. Egyébként a plusz tárolási lehetőség is a konyhasziget mellett szól.
Kétsoros konyha
A kétsoros konyhát abban az esetben javasolják, ha legalább 240 cm helyünk van a két pult és a közöttük lévő hely szélességére, hiszen legalább 120 cm mozgástér kell a két konyharész között, az alsószekrények pedig általában 60 cm mélyek szoktak lenni.
Persze ennél a 240 cm-nél sokkal nagyobb helyet sem érdemes így kitöltenünk, ha nem szeretnénk, hogy a munkafrontok túl távolra essenek egymástól. A kétsoros konyha akkor ajánlott, ha nem a konyhában helyezzük el az étkezőt, amely így nyilvánvalóan útban lenne, ebben az esetben az egysoros variációnál célszerű maradnunk.
Előnye a kétsoros konyhának a praktikus helykihasználás, hiszen sok tárolóhelyet nyerünk így.
L-alakú konyha
Nagy népszerűségnek örvendenek az L-alakú konyhák. Szintén a nagy, nyitott terek konyhái szoktak lenni. Ebben az elrendezésben konyhasziget helyett a konyha merőleges irányba történő meghosszabbítása valósul meg. A kiugró pultrész szolgálhat térelválasztó gyanánt, de sok esetben egyszerűen a konyha bővítése a cél.
Az L-alakú konyha akkor javasolt, ha legalább 180:240 cm áll rendelkezésünkre, általában 1:2 vagy 1:1,5 arányban javasolják az elrendezést. Ha nagyméretű konyhát rendezünk be L-alakúra, akkor is oda kell figyelni a háromszög szárainak már említett távolságára.
Ha egy ilyen konyhában, esetleg egy U-alakú konyhában a sarokban helyezzük el a tűzhelyet, akkor sok tárolóhelyet veszíthetünk. Emellett érdemes odafigyelni bármilyen stílusú és elrendezésű konyha esetében a mosogató és a tűzhely távolságára, melynek balesetmegelőzés céljából érdemes legalább 40 cm-nek lennie.
Kicsi konyha berendezése
Kis konyha berendezése – a kivitelező tippjei
Hogyan érdemes hozzálátni kicsi konyha megtervezéséhez?
Íme néhány tipp, konyhánk berendezésének megtervezéséhez:
- Ha kicsi a konyha, akkor minimalizáljunk. Ha nincs elég hely, felezzünk meg mindent amit lehet, és vigyük el a nem létfontosságú dolgokat.
- Létezik négyes helyett kettes főzőlap, nagy mosogató helyett kicsi, keskeny kivitelű kilenc terítékes vagy épp kompakt méretű félmagas edénymosógép.
- Gondolkodhatunk vízszintes helyett vertikálisan, sütő, mikró, mosogatógép elfér egymás alatt-felett.
- A keskeny helyiségekben jól jöhet, ha kihúzhatóak a szekrény polcai, ha a fűszertartók, főzéshez szükséges eszközök függesztve vannak és nem a munkapulton foglalnak helyet.
- Ha magasabbak vagyunk, bátran feljebb tehetjük a felső szekrényeket, emeljük meg a pultot.
- Csak azt helyezzük el a konyhában, aminek feltétlenül ott kell lennie. Az étkészletet, evőeszközöket, közel az étkezéshez megszokott helyhez, a nem romlandó főzéshez szükséges kellékeket egy konyhához közeli kamrába-szekrénybe, de jó ha van benne hely a ritkán használt konyhagépeknek is. Ezzel már nagyságrendileg tudjuk mennyi dolgot kell belogisztikáznunk és körülbelül mennyi helyünk van.
Egyéb jó tanács, mik legyenek a következő lépések?
- Figyelembe kell venni a következő lépésben, hogy milyen infrastrukturális lehetőségeink vannak, hol vannak az elektromos kiállások, víz-csatorna bekötési helyek, ezek száma, méretezése megfelelő-e?
- A megfelelő elővigyázatossággal, körültekintéssel szinte minden gép elhelyezhető bárhol, itt inkább csak a gyártói utasítások betartása az ami határt szab az elképzeléseinknek…
- Elektromos főzőlapot semmiképp nem építenék mosogatógép fölé, és talán nem azért mert balesetveszélyes lenne, hanem mert félek a felszálló vízgőz károsítaná az elektronikáját, de ugyanezen mosogatógép felett például egy bútorasztalos által megfelelően méretre gyártott és szellőzőkkel ellátott szekrényben el tudnék képzelni egy beépített elektromos sütőt, persze csak akkor ha nem a legmodernebb komputerizált darab.
A stílus
A konyha stílusának harmonizálnia kell a lakáséval, a belső terek összhangja fontos egy igazán sikkes és igényes otthonban.
Stílusok konyhái
A loft lakások konyháiban ezáltal érdemes iparra asszociáló burkolatot választani, nagy divat a műkő, a beton, de kontrasztként választhatunk valamilyen színes vagy lágy hatású színű csempét is, mondjuk falipanelnek. Fontos szabály a csövek, vezetékek tudatos szabadon hagyása, akár hangsúlyozása.
A lofttal ellentétben a minimal és a szintén az eleganciára törekvő modern lakberendezési stílus arra törekszik, hogy mindent elrejtsen. A magasfényű, fekete-fehér bútorok, esetleg a legújabb hullámhoz igazodó matt fekete és fa kombinációjú zárt szekrények még a fogantyút sem engedik láttatni. Ez a stílus nagyon szereti a sok, ötletes rejtett tárolást.
A skandináv konyhák a fa és a fehér színek mellett élénk és színes kiegészítőkkel válnak otthonossá. A bútor lehet szögletes, modern, vagy rusztikus faragott fa, a lényeg a természetesség, és a fény. Nagy divat a nyitott polcok alkalmazása ebben a stílusban, akár fa falipanellel kombinálva.
A vintage stílus a felújított és újragondolt bútorokat pártolja. A kopottas hatású festett fa, a nagyi régi krendence újragondolva, mellé valami elegáns anyag, egy kis csipke, retró hatású, különálló, soha nem beépített elektromos eszközök.
A klasszikus konyha bútora általában fogantyús fa, szögletes, egyszerű vonalakkal, némi faragással. Ez a stílus soha nem megy ki a divatból. Azonban modern környezetben újragondolva, kiegészítve eklektikus térben is jól mutat időtállósága.
Az eklektikus konyhák szabálya, pedig mint magáé az eklektikáé: a harmónia, játék a formákkal és a színekkel, az előre kitalált koncepció mentén megvalósított tudatosság. Lehet magasfényű modern fekete konyhabútorunk, barokkos hatású kiegészítőkkel, mint a neobarokk stílusnál. De lehet a színekkel harmóniát termető világos konyhánk, ahol a pasztell és fehér térben olvadnak össze a modern és az antik vonalak.
A konyhaberendezés fő irányvonalai napjainkban…
- Különböző meghökkentő burkolatok alkalmazása. A kerámialap, fa, beton, üveg, a loft-hatású tégla, faipanelként.
- Egyszerre divat a zárt tárolása és ennek szöges ellentéte, a sok látványosan nyitott polc. Előbbi a modern és minimál stílus ma is uralkodó fő irányvonala, a használati tárgyak, konyhagépek elrejtésének az igénye, míg utóbbi ennek az elvnek az ellenpontjaként jelenik meg, főleg a skandináv és a rusztikus, vintage stílusú konyhákban
- A fekete konyhabútor még mindig divatos, de most a nyers megjelenésű, természetes hatású fával kombinálva. Ugyanez a helyzet a most berobbanó szürkével
- Az eddig felvázolt kettőség más formában is jelen van napjaink trendi konyhájában: az eltérő, de harmonizáló színű alsó-és felsőszekrények, előlapok nagyon divatosak. Olykor kontrasztos színekkel, mert:
- ne féljünk a színektől: élénk, pasztell, mély és sötét árnyalatok, megfelelő ízléssel kombinálva most nagyon divatosak
- Divat a fogantyú, főleg ha réz, króm. Nagyon jól harmonizál a mélykék, sötétzöld bútorral, de a szürkével is jól mutat.
képek forrása: unsplash, pexels
Legutóbbi bejegyzések
Legutóbbi hozzászólások
- Mádi Hajnalka - Az eklektikus stílus a lakberendezésben
- Mádi Hajnalka - Sorozat-lakások 1. Big-Bang Theory
- Mádi Hajnalka - Az indusztriális azaz loft lakberendezési stílus
Archívum
Kategóriák
- Helyiségek (4)
- fürdőszoba (2)
- konyha (2)
- Lakberendezési stílusok (15)
- Mozi (3)
- Sorozat-lakások (8)
- HIMYM (1)
- Színek és anyagok (1)
Vélemény, hozzászólás?