A skandináv lakberendezési stílus
On 2019.01.30. by DeaLunaeAz otthon, amely soha nem fog kimenni a divatból: a skandináv otthon. Tökéletessége egyszerűségében rejlik. Egyszerűsége pedig örökérvényű.
A skandináv otthon fényben úszik. Szobánk mélyén úgy merülünk el a tündöklő hómezőkre hajazó végtelen fehérségben -melyet csak egy-egy mintás terítő vagy díszpárna tör meg- hogy közben eszünkbe sem jut fázni, hiszen a pattogó tűz hangjára ugyanúgy asszociálunk ebben a kedves kis otthonban, mint a fjordok világára.
Mert a skandinávoknak sikerült megteremteni a békés, kényelmes és meleg otthont az egyszerűen elegáns fehérségben, ahol a funkcionalitás, a minimalizmus, és a természetesség találkozása kellemes, vidám és életteli látványt produkál.
A skandináv lakberendezés eredete
Az 1950-es évektől fokozatosan bontakoztak ki az új divatirányzatok a formatervezésben és a lakberendezésben. Ahogy az első világháború után a múlt elsöprésének, a változás igényének hírnökeként megjelent az art deco, mely már a funkcionalitás irányába tartott, úgy alakultak ki ismét új igények, őket kifejezve pedig új stílusok a második világégés után is.
Míg a funkcionalitás igényét az art deco irányzat alatt összegyűlő stílusok közvetítették először, addig a második világháború modernizmusa a tömeggyártás célkitűzésével hozott újat, megőrizve a funkcionalitás üzenetét is.
Az új modern irányzatoknak három központja volt: USA, Olaszország és a Skandináv térség. A skandináv stílus minimalista, legfőbb jegye a természetközeliség, a természetes formák és anyagok használata, elvei az organikus design-ban bontakoztak ki.
Az organikus design megteremtői híres skandináv tervezők, mint például Alvar Aarto, vagy Arne Jacobsen, akinek hangya-széke (ant-chair) és a hasonlóan a modern design alapját megteremtő, ikonikus tojás-széke (egg-chair) a stílus szimbólumainak számítanak.
A skandináv stílus ma
A skandinávok természetközeli minimalizmusa napjainkban is hódít, sikerült az 1950-es évek óta megőriznie népszerűségét.
Titka abban rejlik, hogy az egyszerű, áttekinthető, letisztult tér, a világos színek, az egyszerűség minden más divathullám, pillanatnyi aktualitás ellenére örök igény marad.
Az egyszerű bútorok, az enteriőr kizárólagos uralmára törekvő színek és formák hiánya lehetőséget ad a folyamatos megújulásra is, hiszen az aktuális trendek megjelenhetnek a kiegészítőkben, hogy mikor idejétmúlttá válnak, el is tűnhessenek onnan.
A skandináv lakberendezési stílus egyik nagy előnye, hogy teljesen egyéniségünkre szabhatjuk. Egyaránt berendezhetünk lágy színekkel kombinált nőies enteriőrt, vagy egy igazi legénylakást is a stílus alapjegyeinek felhasználásával, de egy nagy család zajos és tarka életének is kitűnő keretet nyújthat egy skandináv otthon.
A skandináv stílus lehet bohém vagy elegáns, modern vagy rusztikus, esetleg eklektikus. Kombinálhatjuk a loft stílus jegyeivel, vagy akár a vintage-el. Tökéletes tükre lehet életmódunknak és személyiségünknek.
A skandináv lakberendezés színei
Mivel a skandináv lakberendezés egyik fő kiindulási pontja a térség otthonainak stílusa, ezért uralkodó színe a fehér. Mivel az északi országokban kevesebb napsütéssel kell számolniuk az ott élőknek, ezért ellensúlyozásként a lehető legvilágosabb színt használják otthonukban, melyet a lehető legtöbb és legnagyobb ablakkal kombinálva használnak a sötét tél elleni harcuk során.
De a fehér mellett azzal harmonizáló, visszafogott pasztellszíneket is választhatunk, a halványszürke, és más semleges színek szokták még jellemezni a skandináv enteriőrt.
Sokszor a bútorok is ezt a színt kapják, és a burkolatokban és persze a falon is dominál a fehér, melyet a természetes hatású, kezeletlen fa felületek egészítenek ki, a természetre asszociálva. A világos fa típusok mutatnak jól a fehér térben, nyír, tölgy. A fa felület kezeletlen szokott lenni. Sokszor a padlóburkolat is fa.
Az említett színvilágot azonban vidám mintájú és színű, otthonos hatású kiegészítőkkel érdemes megtörni, mert a skandináv lakberendezés nem puritán és hideg.
A skandináv lakberendezési stílus bútorai
A stílust a visszafogott színvilágú, fehér vagy fa bútorok jellemzik, melyek szellősen vannak elrendezve, és szinte beleolvadnak a térbe. Formaviláguk emlékeztethet az eredeti skandináv stílus világára, az organikus designra. A híres skandináv tervezők bútorainak másolatai ma is kaphatóak és nagy népszerűségnek örvendenek.
De az általuk inspirált, hasonló stílusú berendezési tárgyak tömkelege áll rendelkezésünkre, hiszen a design alapszemlélete ma reneszánszát éli. Az egyszerűség, a természetközeli formák és anyagok, a bauhaus szögletességével szemben létrejött kecses ívek.
Apropó, bauhaus! A skandináv design a szögletes formákat sem tagadja meg, tökéletesen megférnek ők is az északi hangulatú enteriőrben. A bútorok elrendezése mindenképp szellős legyen, a skandináv design nem egyeztethető össze a zsúfoltsággal.
A semleges színek és a fa által uralt teret nagyon szeretik feldobni egy-egy vidám színű bútorral, jól megválasztott fotellal, kanapéval.
Textilek és kiegészítők – a részletek varázsa
A skandináv lakberendezés szíve lelke a fény…és a kiegészítők. Mivel a stílus alapgondolata a funkcionalitás, a mennyiséggel szemben a minőség előtérbe helyezése, így a kiegészítők tekintetében is így kell gondolkodnunk.
A világos, átlátható és tágas térbe tökéletesen elhelyezett, attól eltérő tónusú, de nem hivalkodó, hanem harmonizáló képek, díszpárnák, függönyök, szőnyegek a leghatásosabb kiegészítők. Az elegáns arannyal, egy kristálycsillárral, vagy éppen a vidám mintás anyagok választásával lehelhetünk életet az egyszerű, fehér térbe.
A skandináv lakberendezés a fényre épül, a nagy, tágas, világos térbe elhelyezett natúr fa természetes összhatást kelt, szívmelengető látványt nyújt. A skandináv stílus kiváló választás annak, aki a város közepén is vágyik a természet harmóniájára.
Legutóbbi bejegyzések
Legutóbbi hozzászólások
- Mádi Hajnalka - Az eklektikus stílus a lakberendezésben
- Mádi Hajnalka - Sorozat-lakások 1. Big-Bang Theory
- Mádi Hajnalka - Az indusztriális azaz loft lakberendezési stílus
Archívum
Kategóriák
- Helyiségek (4)
- fürdőszoba (2)
- konyha (2)
- Lakberendezési stílusok (15)
- Mozi (3)
- Sorozat-lakások (8)
- HIMYM (1)
- Színek és anyagok (1)
Vélemény, hozzászólás?